2015 Results

Bailer Trophy - Shelly Woolridge

Gooch Trophy - Andy Prior (Best Log)

Grounds Trophy - 1st Tom Bell, 2nd Martin Cook, 3rd Alan Cox - Results

Commodore Points - 1st Martin Cook, Tom Bell, 3rd Andy Agar - Results

Friday Night Series - 1st Andy Prior, 2nd Ros Nichols, 3rd Tom Bell

Welland Padle  - 1st Tom Bell, 2nd Will Cook, 3rd Brian Cobb - Full Results 

Pursuit Series   - 1st Andy Prior, 2nd Neal Tack, 3rd Tom Bell - Full Results

Munson Cup - 1st Andy Prior, 2nd Andy Agar, 3rd Paul Wilson - Full Results

PBS Trophy       - 1st Andy Prior, 2nd Ros Nichols, 3rd Andy Agar - Full Results

Flag Officers Cup- 1st Joseph Twigg, 2nd Dominic Twigg, 3rd Paul Wilson - Full Results

Rob Creek    - 1st Neal Tack, 2nd A Prior

Tulip Regatta      - 1st B Cobb, 2nd Neal Tack, 3rd Phil Robinson - Full Results

 

Trophy Winners 2014

Andy Prior - Masters Trophy

Andy Prior - Commodores Pursuit or Points Races

Andy Prior - Grounds Trophy

Andy Prior - Spring Points Munson Cup

Andy Prior - Sunday Morning Points (Sunday)

Andy Prior - Tulip Regatta 1st

Andy Prior - Solo Open Cup (pusuit Series)

Andy Prior - Richard Glenn Chal. Bowl

Brian Cobb - Robert Creek Shield

Dom Twigg- Novice

Emma Agar - Cadets Junior Trophy

Emma Twigg - Talents Trophy

Joseph Twigg - Ann Smith Perseverance Trophy (1977)

Katie Follington - Under 10 Trophy

Neal Tack - Welland Summer Afternoon Points

Phil Robinson - Most Improved Helm of the Year

Rebecca Slator - Maclaren Crew Trophy

Ros Nichols - Tulip Regatta 3rd

Ros Nichols - PBS Salva

Ros Nichols - Brass Monkey

Ros Nichols - Frostbite Series 2013

Bailer Trophy

Tom Bell - Carl Bilbie, Pursuit Trophy

Tom Bell - Lowland Novelty RaceTrophy

Tom Bell - Welland Paddle

Tom Bell - Flag Officers Cup

Will Cook - Tulip Regatta 2nd

Results 2014

A1 Open: 1st Andy Prior, 2nd Tom Bell, 3rd Brian Cobb - Photos

Cadets Series: 1st Emma Agar, 2nd James Twigg, 3rd Katie -  Photos

Grounds Trophy: 1st Andy Prior, 2nd Tom Bell, 3rd Martin Cook - Full Results

Flag Officers Cup: 1st Tom Bell, 2nd Andy Prior, 3 Brian Cobb - Full Results

Afternoon Points: 1st Neal Tack, 2nd Tom Bell, 3rd Rebecca Slator - Full Results

Novice: 1st Dominic Twigg, 2nd Phil Robinson, 3rd Rebecca Slator

Lowland Trophy: 1st Tom Bell, 2nd Andy Prior, Martin Cook

Welland Paddle: 1st Tom Bell, 2nd Andy Prior, 3rd Martin Cook

Rob Creek Regatta: 1st Brian Cobb, 2nd Neal tack & Rebecca Slater - Full Results - Report & Images 

Munson Cup: 1st A Prior, 2nd Tom Bell, 3rd Joseph Twigg -Full Results

Tulip Regatta: 1st Andy Prior, 2nd Will cook, 3rd Ros Nickols - Full Result  - Report

 

TROPHIES Awarded 2013

Solo Open Cup (pusuit Series) -  Andy Prior

Masters Trophy - Andy Prior

Commodores Pursuit or Points Races - Andy Prior

Carl Bilbie, Pursuit Trophy  Andy Prior

Grounds Trophy - Andy Prior

A1 Trophy - Andy Prior

Robert Creek Shield - Brian Cobb

Spring Points Munson Cup - Brian Cobb

Talents Trophy - Dominic Twigg

Under 10 Trophy - James Twigg

Welland Summer Afternoon Points - Joseph Twigg

Cadets Junior Trophy - Joseph Twigg

Sunday Morning Points (Sunday) - Joseph Twigg

Most Improved Helm of the Year - Joseph Twigg

Lowland Novelty RaceTrophy - Joseph Twigg

Maclaren Crew Trophy - N Wilson

Tulip Regatta 3rd - Paul Wilson

Ann Smith Perseverance Trophy (1977) - Paul Wilson

Tulip Regatta 2nd - R Thacker

Tulip Regatta 1st - Ros Nickols

PBS Salva - Ros Nickols

Brass Monkey - Ros Nickols

Junior Crew of the Year - Sean Agar

Welland Paddle - Tom Bell

Sunday Points Trophy Tom Bell

Solo Series - Tom Bell

Flag Officers Cup - Tom Bell

Gooch Trophy - Rebecca Slater

 

 

 

 

 

Archive

 

 

© 2018 Welland Yacht Club

Welland Yacht Club
River Bank, Spalding, PE11 3AA
Contact
  • w-facebook
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now